FiLOzOFiCKý koutek

Diskuzi v 'Ostatní / Pokec o všem možném' začal AnnKaZe, 19 Září 2017.

 1. Offline

  Bertik23 Registrovaný hráč

  Zaregistrován:
  27 Duben 2015
  Počet Zpráv:
  661
  Obdržená lajknutí:
  158
  Reputační body:
  611
  No jo. Cítím, že se taky potřebuju vyjádřit. Začneme definicema.
  Komunismus - politická ideologie požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi (WIKI). Fašismus - Typickými rysy fašistických ideologií jsou zejména rovnostářský kolektivismus, autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, militarismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu chápaného korporativisticky, v němž soukromé vlastnictví musí sloužit kolektivnímu prospěchu (WIKI).
  Diktatura - autoritativní (nedemokratická) forma vlády, ve které je politická moc držena diktátorem nebo politickou skupinou (WIKI).
  Kapitalismus - ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a jsou provozovány v prostředí tržní ekonomiky za účelem dosažení zisku (WIKI)

  Tak, to je abychom se všichni bavili o tom samim.
  Jako já nevim, ale mě to připadá tak, že to je takhle: Komunismus + Diktatura + Kapitalismus = Fašismus

  A hlavně kapitalismus je ekonomický systém, to ostatní je buď styl vlády, nebo politická ideologie.

  A když se koukneč na Čínu, tak všechno, kromě militarismu sedí na fašismus. Takže ano vládne tam komunistická strana, ale praktikuje fašismus. Spíš extrémistický fašismus, jako těch politických vražd je tam dost.

  Stabilitu čeho? Politickou - ne (na tu nemá mooc vliv), ekonomickou - eeee jako možná, ale zase je tu konkurence, když neni konkurence tak neni tlak na vývoj a to jak technický tak biologický (evoluce je založená na konkurenci).

  A pokud chceš stabilitu, tak nemůžeš mít demokracii.

  Zkrátka Kapitalismus ani Demokracie nejsou ideální, ale jsou to nejlepší co máme. (Nevim kdo to řekl, ale už jsem to někde slyšel. Možná profesor na děják.)
  Uživateli strejdacreeper se toto líbí.

 2. Offline

  Raton21 Lobby Hlavní Moderátor

  • MC Titan Moderátor
  Zaregistrován:
  4 Leden 2017
  Počet Zpráv:
  592
  Obdržená lajknutí:
  470
  Reputační body:
  696
  Válka

  Proč tu byla válka už od nepaměti? Nebyl dostatek zdrojů. Říkáme tomu "zero sum game". Každý rok naše zemědělská půda vyprodukovala určité množství surovin (potravin pro lidi a dobytek). Surovin je vždy málo. zdroje jsou omezené. a jelikož jediný způsob, jak získat víc byl tak, že někomu ukradnu a on bude mít míň.
  To se však změnilo s průmyslovou revolucí. Zemědělství se zlepšilo a máme "positive sum game". To znamená, že každý rok vyprodukujeme víc, než dříve. To mění drasticky všechno. Naši sousední země jsou pro nás lepší jako spojenci a obchodní partneři, než jako nepřátelé.

  Svět si relativně nedávno prošel obrovským masakrem v podobě světové války... dvakrát.. Myslím, že jsme se poučili, V dnešní době není na světě žádný mezinárobní konvlikt, nebo válka. Žijeme v nejmírumilovnější době. Sice ano, stále existují konflikty (blízký/střední východ, Hong Kong..), ale ty jsou pouze lokální a v mnohem menším měřítku. Je lepší, když se pere skupina povstalců, než když válčí celé národy.

  čerpal jsem hodně z videa: Kurzgesagt
  Uživateli AnnKaZe se toto líbí.
 3. Offline

  Bertik23 Registrovaný hráč

  Zaregistrován:
  27 Duben 2015
  Počet Zpráv:
  661
  Obdržená lajknutí:
  158
  Reputační body:
  611
  Daň na nezdravého jídla
  Tak mě napadlo, když je daň na tabákové výrobky a alkohol, proč neni i daň na nezdravé jídlo? Tabákové výrobky i alkohol škodí zdraví stejně tak i nezdravé jídlo. Zůstává však jak velká by daň byla, a jak by se určovalo nezdravé jídlo. Já bych ho definoval asi takto: Nezdravé jídlo je jídlo takové, které obsahuje látky nevhodné pro lidské tělo ve větším množství než (řekněme) 33% doporučeného denního příjmu. Výjimkou jsou suroviny. Dává smysl, že nebudete danit mouku nebo sůl. A velikost daně by se odvíjela od rozdílu obsahu látky a 33% doporučeného denního příjmu. Možná, že by to zvládlo vyřešit obezitu, a kdyby ne (nemyslím si, že by se to povedlo) tak by měl stát alespoň víc peněz na učitele.
 4. Offline

  AnnKaZe Lobby Moderátorka

  • MC Titan Moderátor
  Zaregistrován:
  9 Červenec 2017
  Počet Zpráv:
  265
  Obdržená lajknutí:
  335
  Reputační body:
  551
  obezita sama není způsobená pouze nezdravými potravinami, ale také přejídáním se, nedostatkem pohybu.... mimo jiné se k ní dá přijít i skrze různá onemocnení

  přidat učitelům je hezké, ale školství samo o sobě stojí za nic... zvedat peníze nekompetetním lidem nemá smysl a těch, kteří by si to opravdu zasloužily? kolik jich je?

  nebylo by víc fér přidat řidičům autobusů, kteří jezdí přesčasy, v každém počasí a nesou na svých bedrech daleko větší riziko než učitelka, co si pije kafe v teplé vyhřáté třídě? a co doktoři? nebo soudci, aby nebyli úplatní ,...

  peníze by chtěl pořád každý, ale spíš než přidávat a zdražovat by bylo na místě se zamyslet nad nesmyslností celého systému a jeho udržitelnosti... viz to co už v tomto tématu bylo ohledně té teorie ekonomiky nebo něco podobného

  lidí je hodně, civilizace spohodlněla a jen málokdo si uvědomuje rizika moderní doby...
 5. Offline

  Raton21 Lobby Hlavní Moderátor

  • MC Titan Moderátor
  Zaregistrován:
  4 Leden 2017
  Počet Zpráv:
  592
  Obdržená lajknutí:
  470
  Reputační body:
  696
  Daňe, které mají lidi "motivovat" ke zdravému stylu života vnímám jako absolutní nesmysl. Stát nemá co rozhodovat o tom, co piju, jím, nebo kouřím. Je to můj život, moje tělo a nikdo (ani stát) by neměl říkat, co smím a co ne. Stát pomocí dotací a nebo naopak regulací omezuje volnotržní ekonomiku nejen v potravinářství, ale také v průmyslu, dopravě, zemědělství...

  Platí jednoduché pravidlo: Na čem je daň, to se bude panšovat. Spotřební daň je totiž tak velká, že se to vyplatí.

Sdílej tuto stránku

Facebook: